CHEAT MEAL NEDİR, NE ZAMAN NASIL YAPILIR?

Muhtemelen sürekli duyduğumuz, sosyal medyada karşımıza çıkan bir terimdir ''cheat meal''. Peki Türkçe' ye  ''kaçamak öğünü'' olarak çevirdiğimiz bu terim ne anlam ifade ediyor?

Cheat meal, süregelen diyet programınızda belirli aralıklarla uyguladığınız, bir gün belirleyip o günün bir öğününde normal de beslenme programınızda bulunan makrolardan daha fazlasını tükettiğiniz ve -monotonlaşmış- metabolizmanızı hareketlendirip hızlandırdığınız bir öğündür.

Ne Kadar Sürede Bir Cheat Meal Yapmalıyım?

Haftada bir ya da iki haftada bir olarak hedefinize göre ayarlayabilirsiniz Eğer ki kardiyolarınız eksiksiz ve  Uyguladığınız diyet programını bozmadan düzenli bir şekilde devam ettirdiğiniz taktirde ödül öğününü haftada bir ya da iki haftada bir formunuzun durumuna göre ayarlamak doğru olacaktır.
Cheat Meal Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?

Şekerli, yağlı, ağır olan yiyeceklere saldırıp diyet boyunca sağlıklı besinlere uyum sağlamış bedeninizi bir öğünde yormaktansa bu cheat meal diye adlandırdığımız öğünde dengeli bir şekilde karbonhidrattan ve proteinden zengin besinler tüketmenizi tavsiye edebiliriz; makarna, pizza, hamburger, sushi vb.

Ne Zaman Cheat Meal Yapmalıyım?

Karbonhidrat ve proteinden zengin beslendik, epoları tamamladık, şimdi sıra bunu enerjiye çevirip yakmada! Eğer cheat'i son öğününüzde yaptıysanız ertesi güne bacak-kalça antrenmanı koymanız bir gün önceden aldığınız karbonhidratı güzel bir enerji kaynağına çevirmenize sebep olacak ve cheat meal'ın faydasını antrenmanınıza da yansıtmanızı sağlayacaktır.

Aynı şekilde yine bir bacak-kalça antrenmanı sonrası boşalttığımız depoları temiz karbonhidrattan ve proteinden zengin bir cheat meal ile de doldurabiliriz elbette Toparlayacak olursak, cheat meal iyetinizde tükettiğinizden daha fazla makrolar içeren bir öğündür.

  • Metabolizmamızı hızlandırır.
  • Uyguladığımız diyet programının sürdürebilirliğini artırır.
  • Psikolojik olarak rahatlama sağlar. Aldığınız fazla kalori melatonin hormonu salgılamanıza neden olur.
  • Katılaşmış diyet algısından uzaklaştırır.
  • Glikojen depolarını yenilemenizi sağlar.   Neden bacak-kalça günü diyoruz çünkü bacak ve kalça büyük kas gruplarıdır dolayısıyla ihtiyaç duyulan ve harcanan enerji de büyük olacaktır.